تحصیل در رشته مهندسی نفت در نروژ

 


تحصیل در رشته مهندسی نفت در نروژ یکی از رشته های بسیار محبوب و پر طرفدار میباشد. بسیاری از مهندسین گرایشهای مختلف مهندسی نفت برای ادامه تحصیل کشورهای اروپایی به خصوص کشور نروژ

را برای ادامه تحصیل خود انتخاب میکنند. علت انتخاب کشور نروژ برای تحصیل را میتوان به صورت زیر برشمارد:

•    تحصیل دردانشگاه های نروژ رایگان میباشد، و همین مسئله بسیاری از افراد مشتاق به تحصیل را نه تنها در رشته مهندسی نفت بلکه در سایر رشته ها نیز به خود جذب مینماید.
•    امکان فراهم نمودن هزینه های زندگی برای دانشجویان با کار دانشجویی فراهم میباشد . همان طور که قبلا گفته شد دانشجویان در نروژ در هنگام تحصیل اجازه 20 تا 30 ساعت کار در هفته را دارند؛ و معمولا دانشجویان با کارمزدی که دریافت میکنند میتوانند هزینه زندگی خود را در نروژ تامین نمایند.
•    همان طور که میدانید کشور نروژ به دلیل دارا بودن منابع نفتی و گازی بسیار مرغوب در دریای شمال یکی ازمهمترین تولید کنندگان و صادر کنندگان نفت دنیا میباشد و هیمن مسئله باعث شده است که تمامی رشته های مربوط به کشف و بهره برداری از مخازن نفتی و گازی در آن رشد و پیشرفت بسیار زیادی داشته باشد. از رشته هایی که در این زمینه در دانشگاه های نروژ وجود دارد میتوان رشته های زیر را نام برد:
الف)  رشته مهندسی مخازن نفت: رشته مهندسی مخازن نفت در واقع به افرادی که در این رشته تحصیل میکنند، توانایی و مهارت های لازم بری انجام طرح ها و اجرای روش های بهینه تولید و مطالعات و مدلسازی مخازن نفت و گاز را میدهد. رشته مهندسی مخازن نفت یکی از رشته هایی هست که در هر سه مقطع تحصیلی در دانشگاه های کشور نروژ ارائه میگردد.
ب ) رشته مهندسی اکتشاف نفت : تحصیل در رشته مهندسی اکتشاف نفت نیز به افراد این آموزش را میدهد که متخصصانی باشند که در زمینه اکتشاف نفت و مطالعات زمین شناسی ، ژئوفیزیکی، ژئوشیمیائی و امکان سنجی ازدیاد برداشت از مخازن را دارا باشند. این رشته نیز از جمله رشته هایی میباشد که در هر سه مقطع تحصیلی در دانشگاه های نروژ ارائه میگردد.
ج ) رشته بهره برداری از منابع نفتی : رشته بهره برداری از منابع نفتی نیز از دیگر رشته های مرتبط با مهندسی نفت میباشد. در این رشته نیز افراد آموزش میبینند تا طرح هایی جهت اجرای روش های بهینه برای بهره برداری از منابع نفت و گاز را ارائه نمایند. این رشته امروزه بسیار مورد توجه شرکتهای نفتی دنیا میباشد. دانشگاه های نروژ یکی از سرآمدترین دانشگاه ها در ارائه این رشته میباشند.
د ) رشته مهندسی حفاری نفت : رشته مهندسی حفاری نفت نیز از جمله رشته های مهندسی نفت میباشد که در زمینه روشهای نوین حفاری منابع نفتی و گازی به دانشجویان دروسی را ارائه میدهند.
رشته های یاد شده از جمله رشته هایی هست که در دانشگاه های نروژ تدریس میشود البته لازم به ذکر میباشد که در مقاطع لیسانس رشته ها به زبان نروژی ارائه میشود و در دوره های فوق لیسانس و دکتری به زبان انگلیسی ارائه میگردد.
تحصیل در رشته مهندسی نفت در نروژ دارای چشم انداز بسیار روشنی از نظر آینده شغلی دانشجویان را در پی دارد. بسیاری از فارغ التحصیلان رشته های مهندسی نفت از دانشگاه های نروژ میتوانند در شرکتهای بزرگ نفتی دنیا استخدام شوند و معمولا دارای درآمد بالای نیز میباشند.

لازم به ذکر است که علاوه بر دانشگاه های نروژ، دانشگاه های کشور انگلستان، کانادا، آمریکا نیز از دانشگاه هایی میباشند که این رشته در سطح و کیفت بسیار بالایی در آنها ارائه میگردد