کار در ترکیه


برای توضیح کار در ترکیه می‌توان گفت که :ترکیه یکی از کشورهای همسایه ایران است که در سالهای اخیر شاهد رشد اقتصادی خوبی بوده است . زبان این کشور ترکی میباشد و با تعدادی از هموطنان ما زبان مشترک دارند البته با گویشی متفاوت از آنچه که در مناطق آذری زبان میشنویم. شاخص رشد اقتصادی خوب این کشور و به علاوه زبان مشترک با برخی از هموطنان  باعث شده است که بسیاری از جوانان جویای کار برای یافتن کار مناسب راهی این کشور شوند.
کشور ترکیه از کشورهایی میباشد که برای ورود نیاز به ویزا ندارد، و همین مسئله این شبهه را ایجاد میکند که شخص میتواند برای یافتن کار در ترکیه اقامت داشته باشد. این مسئله تا حدی صحیح میباشد و لیکن اشخاصی که میخواهند برای کار اقامت داشته باشند باید مجوزهای خاصی دریافت نمایند.
برای توضیح کار در ترکیه می‌توان گفت که به طور کلی باید بگوییم که برای دریافت مجوز کار در ترکیه دو روش وجود دارد ولی قبل از این که دو روش را توضیح دهیم باید توضیح دهیم که بسیاری از اشخاص برای کارهای بسیار ساده مانند کار در رستوران یا ساختمان و یا مشاغلی این چنینی راهی ترکیه میشود که معمولا مشاغل ثابتی نیستند و بعد از گذشت چند ماه شخص ممکن است بدون این که مجوز کاری بگیرد، کار خود را ترک کند و به کشور خود بازگردد و یا مجدد جذب کار دیگری شود. باید متذکر شویم مشاغلی که به عنوان مشاغل ساده تلقی میشوند حتی ممکن است هزینه های زندگی  شخص را در به خصوص در شهرهای بزرگ ترکیه پوشش ندهد (البته این مشاغل بیشتر در شهرهای بزرگ ترکیه مانند آنکارا و استانبول وجود دارد). در هر صورت بسیاری از افراد بدون هیچ مجوز کاری برای کار در ترکیه به این کشور مراجعه مینمایند.


روشهای دریافت مجوز کار در ترکیه :
روش اول : ثبت شرکت
برای توضیح کار در ترکیه می‌توان گفت که در این روش شخص میبایستی با ثبت شرکت در ترکیه  و ورود  سرمایه 1000  لیر ترکیه  به این کشور درخواست مجوز کار نماید. در این حالت شخص سرمایه گذاردر ترکیه میبایستی کسب و کاری را راه اندازی نماید و همچنین 5 نفر کارمند شهروند ترک را استخدام نماید. لازم به ذکر است که اگر تعداد شرکاء شرکت بیش از یک نفر باشد هر شخصی در ازای استخدام 5 نفر میتواند اجازه کار یک ساله دریافت نمایند. البته معمولا در سالهای بعدی و به هنگام تمدید اجازه کار اقامت دو و یا سه ساله تمدید میگردد.
٢) استخدام در یک شرکت ترکیه ای
برای توضیح کار در ترکیه می‌توان گفت که در این روش شخص میتواند با استخدام در یک شرکت ترکیه ای اجازه کار یک ساله و به تبع آن دفترچه اقامت دریافت نماید. شرکت ترکیه ای  باید شروط لازم برای این استخدام را دارا باشد. یکی از شرایط اصلی شرکتهای  ترکیه ای برای جذب افراد خارجی این است که هر شرکت باید در ازای استخدام هر خارجی 5 پرسنل رسمی شهروند ترکیه را در استخدام داشته باشد و سرمایه تادیه شده شرکت حداقل باید 100.000 لیر ترک باشد. شرکت ترکیه ای باید شروط  دیگری نیز دارا باشد که به دلیل طولانی شدن مطلب از ذکر آن خودداری میکنیم. پس از پایان یک سال هر شهروند خارجی در صورت که در شرکت ترکیه ای مشغول به کار باشد و قراردادش را با شرکت ترکیه ای تمدید نماید معمولا اجازه کار دو ساله برا ی وی تایید میشود. و بعد از شش یا هفت سال شخص میتواند تقاضای اجازه نامحدود نماید که پروسه قبول اجازه کار نامحدود از طرف دولت ترکیه در حدود دو سال به طول می انجامد.
برای توضیح کار در ترکیه می‌توان گفت که بسیاری از افراد این سوال را دارند که آیا با خرید ملک یا آپارتمان میتوان اجازه کار ترکیه را دریافت کرد؟ در جواب باید بگوییم که اجازه کار تنها از دو طریق ذکر شده امکان پذیر است و با خرید ملک هیچ اجازه کاری به شخص تعلق نمیگیرد و این موضوعی است که متاسفانه برخی از سودجویان برای فروش املاک ترکیه از آن استفاده میکنند.
برای توضیح کار در ترکیه می‌توان گفت که نکته دیگری که باید اضافه شود این مطلب است که با توجه به زبان ترکی ترکیه و آشنایی اندک شهروندان این کشور با زبان انگلیسی، افرادی که قصد دریافت مجوز کاری در ترکیه را دارند بهتر است که به زبان ترکی تا حدی مسلط باشند تا بتوانند در این امر موفق شوند.
برای توضیح کار در ترکیه می‌توان گفت که این توضیحات قسمتی از مطالب بوده و برای مشاوره بیشتر در این مورد و یا موارد دیگر مانند تحصیل در دانشگاه های ترکیه میتوانید با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره تلفنی مشاورین ما بهره مند شوید.