بررسی ادامه تحصیل و کار پزشکان در استرالیا


کشور استرالیا یکی از کشورهایی میباشد که برای ادامه تحصیل نزد پزشکان بسیار محبوب هست و همینطور برای این که افراد جذب بازار کار شوند و به استرالیا مهاجرت نمایند، بسیار مناسب به نظرمیرسد.

پزشکان برای ادامه تحصیل در استرالیا و یا برای این که به عنوان یک پزشک جذب بازار کار استرالیا شوند حتما باید در ابتدا به عنوان پزشک عمومی ثبت نام (Register ) کنند . که این کار به دو صورت انجام میشود که در ادامه هر دو روش آن توضیح داده میشود.
برای ثبت نام به عنوان پزشک در استرالیا ، شخص حتما باید دارای مدرک آیلس با نمره 7 باشد ( توجه بفرمایید که هیچ کدام از مهارتهای آیلس نباید کمتر از 7 باشد) و باید در امتحانات AMC  شرکت نماید و با موفقیت این امتحانات را بگذراند . قابل ذکر است که امتحانات AMC  در دو مرحله برگزار میشود . مرحله اول آن به صورت تئوری میباشد و در کشورهای مختلفی این امتحانات برگزار میشود ولی مرحله دوم به صورت عملی میباشد و فقط باید داخل خاک استرالیا باشید . بسیاری از پزشکان برای شرکت در مرحله دوم این آزمون در کلاسهای آمادگی این آزمون که در برخی از دانشگاه ها  (مانند دانشگاه موناش ) برگزار میشود شرکت میکنند و دوره هایی را مانند دوره های انترنی میگذرانند؛ تا بتوانند در آزمون موفق شوند. بدیهی است که شرکت در این دروه ها دارای هزینه هایی نیز میباشد. بعد از این مرحله با در دست داشتن مدرک AMC   و مدرک آیلس شخص میتواند یک کارفرما در استرالیا داشته باشد و ویزای کاری دریافت نماید. به این روش که توضیح داده شد روش ثبت نام غیر مشروط (Full Medical Registration )  میگویند .
و اما روش دوم ، ثبت نام مشروط (Conditional Medical registration ) میگویند که در این حالت شخص 2 تا 3  سال فرصت دارد تا  هر زمان آمادگی لازم را به دست آورد در آزمون AMC  شرکت نماید.
لازم به ذکر است که پزشکان برای اقامت دائم باید از روش اول امور خود را پیگیری نمایند.


انواع ویزاهایی که برای پزشکان صادر میشود به شرح زیر میباشد:
الف ) ويزاهای موقت استرالیا
1- ویزای Temporary Business ( ساب کلاسه  457 )
2- ویزای Medical Practitioner  ( ساب کلاسه 422 )
3- ویزای Occupational Trainee ( ساب کلاسه 442 )

نکته مهم در مورد این ویزاها این است که  ويزا های موقت احتياج به يک اسپانسر یعنی یک شخص حقوقی دارد ، که  با این شخص حقوقی برای کار یک قرارداد تنظیم شده باشد و یا این که برای گذراندن دوره های آموزشی رسمی این ویزاها صادر میشود ( که در این صورت سازمانی که دروه را برگزار میکند اسپانسر تلقی میشود .)
در این نوع ویزاها پس از طی دوره موقت ويزا و اخذ کليه گواهی نامه ها همگی امکان تبدیل به ویزاهای دائم را دارا هستند.


ب ) ويزاهای دائم استرالیا
1- ويزای  Employer Nomination Scheme ( ساب کلاسه 856 )
این ویزا مخصوص پزشکانی است که در سيستم نظام پزشکی ثبت نام و تاييد شده اند و یک اسپانسر جهت استخدام دائم آنها موافقت کرده و قراردادهای لازمه منعقد شده است .
2- ويزای Regional Sponsored Migration ( ساب کلاسه 857 )
این ویزا مخصوص پزشکانی است که در سيتستم نظام پزشکی ثبت نام و تاييد شده اند و يک اسپانسر جهت استخدام دائم يا موقت وجود دارد که فقط در مناطق حومه شهری میباشد و پيشاپيش با استخدام آنها موافقت کرده است.
3- ويزای General Skilled Migration 0(ساب کلاسه 175)
این ویزا مخصوص پزشکانی میباشد که کليه مدارک و تاييديه لازم را از نظام پزشکی دريافت کرده و  هيچ اسپانسر يا موقعيت شغلی پيشاپيش در اختيار ندارند اين نوع ويزا معروف ترين و پرطرف دارترين ويزای مهاجرت ميباشد  بدین علت که بعد از دريافت آن هيچ گونه محدوديت زمانی يا مکانی يا کاری يا تحصيلی جهت ادامه زندگی متقاضی و ورود و خروج شخص از کشور وجود ندارد. بعد از دریافت اين ويزا شخص اقامت دائم کشور استراليا را کسب خواهد کرد و بعد از 3 الی 5 سال میتواند برای دریافت پاسپورت استرالیایی اقدام نماید. طبیعتا دریافت این ویزا با محدودیتهایی همراه میباشد .
برای مشاوره بیشتر در این زمینه با مشاورین موسسه بین المللی راد در تماس باشید.