تحصیل در پرتغال

 

تحصيل در پرتغال از جمله گزينه هاي متقاضيان به ادامه تحصيل و مهاجرت به اروپا مي باشد، تحصيل در پرتغال در واقع گامي جهت ورود و زندگي در اروپا و حوزه شنگن مي باشد و امکان اخذ ويزاي شنگن را براي فرد فراهم مي نمايد. کشور پرتغال واقع در کنار اقيانوس آتلانتيک و در کنار کشور توريستي اسپانيا مقصد جذابي براي تحصيل مي باشد. يکي ديگر از جذابيت هاي تحصيل در پرتغال پايين بودن هزينه تحصيل و زندگي در پرتغال نسبت به ساير کشورها و شهرهاي اروپايي است، به طوري که ليسبون، پايتخت پرتغال ارزانترين پايتخت اروپا محسوب مي شود.


مزاياي تحصيل در پرتغال:


•    پايين بودن هزينه تحصيل و زندگي در پرتغال
•    امکان اخذ بورسيه تحصيلي از دانشگاه هاي پرتغال
•    امکان تحصيل در مقاطع مختلف بدون نياز به مدرک زبان(گذراندن دوره هاي زبان در خود پرتغال)
•    امکان ادامه تحصيل در پرتغال با داشتن مدرک تحصيلي از تمامي دانشگاههاي مورد تأييد وزارت علوم ايران اعم از دانشگاه آزاد و...
•    امکان دريافت پذيرش در تمام طول سال
•    هزينه زندگي مناسب و پايين به نسبت ساير کشورهاي اروپا و يا امريکا
•    امکان سفر به تمام کشورهاي حوزه شنگن با اخذ ويزاي تحصيلي پرتغال
•    آب و هواي بسيار مناسب کشور پرتغال


تحصيل در مدارس پرتغال:


تحصيل درمقطع ابتدايي و مدارس پرتغال از 6 سالگي شروع مي شود و تا 9 سال پس از ادامه مي يابد و پس از اتمام آن،  فرد با مدرک ديپلم امکان ورود به بهترين دانشگاه ها و يا مؤسسات آموزش عالي پرتغال را مي يابد.


تحصيل در مقطع کارشناسي در پرتغال:


مدت تحصيل در دوره ليسانس پرتغال 3 تا 4 سال مي باشد و متقاضيان با مدرک ديپلم يعني 9 سال تحصيل در مدارس(معادل مدرک پيش دانشگاهي در ايران) مي توانند وارد دانشگاه شوند؛ البته افرادي که مدرک ديپلم دارند نيز مي توانند جهت گذارندن دوره پيش دانشگاهي خود وارد پرتغال شوند  و پس از اتمام آن، به دانشگاه راه يابند. ورود به دانشگاه هاي پرتغال در مقطع ليسانس مستلزم داشتن نمره 6 آزمون آيلتس و يا نمره مشابه آن در آزمون تافل است.


تحصيل در دوره فوق ليسانس در پرتغال:


دوره کارشناسي ارشد در پرتغال 2 ساله است . زبان تدريس هم انگليسي و پرتغالي مي باشد ؛ براي تدريس به زبان انگليسي دانشجو بايد مدرک آزمون آيلتس با نمره 6-5/6 را به دانشگاه تحويل دهد. در صورت نداشتن مدرک زبان انگليسي، فرد مي تواند دوره هاي زبان انگليسي را به مدت 5 هفته و با هزينه 1200 يورو ؛ و يا در صوت تمايل به تحصيل به زبان پرتغالي دوره هاي زبان پرتغالي را به دو صورت فشرده و يا غير فشرده و با هزينه ي 250 تا 400 يورو در پرتغال بگذراند.


تحصيل در دوره دکترا در پرتغال:


مقطع دکترا در پرتغال 3 تا 5 ساله است. متقاضيان ورود به مقطع دکترا در پرتغال 3 دسته هستند:
-    دانشحويان با سوابق تحصيلي عالي نظير: معدل کل بالاي 17 ،داشتن مقالات ISI، نمرات GRE و يا GMAT مناسب و يا نمره ي تافل و يا آيلتس عالي که اين افراد امکان دريافت بورسيه را از دانشگاه هاي پرتغال به دست مي آورند.
-    افرادي با سوابق تحصيلي معمولي که کم تر از دو سال از زمان دريافت آخرين مدرک تحصيلي اشان گذشته باشد
-    افرادي که بيش از دو سال از دريافت آخرين مدرک تحصيلي اشان سپري شده است.

شرايط تحصيل در پرتغال:


الف) هزينه هاي زندگي دانشجويي در پرتغال:
هزينه زندگي يک دانشجو در پرتغال حدود 1500 تا 2700 يورو(بستگي به نوع دانشگاه و مقطع تحصيلي فرد) در هر سال است که اين مقدار هزينه هاي مسکن و غذا و رفت و آمد و ساير هزينه هاي يک دانشجو را هم در بر مي گيرد. در نظر داشته باشيد که براي ادامه تحصيل در پرتغال و مهاجرت به پرتغال بايد قبل از عزيمت نامه اي مبني بر پشتوانه مالي فرد جهت يک سال زندگي در پرتغال، به سفارت پرتغال تحويل داده شود. البته در نظر داشته باشيد که براي مثال هزينه تحصيل در دانشگاه صنعتي ليسبون(theInstituto Seperior Técnico) 3000 يوورو به صورت ساليانه مي باشد و در دوره ليسانس و فوق ليسانس اين هزينه کم تر است، بنابراين مي توان گفت که هزينه تحصيل در پرتغال نسبت به ساير کشورها مثل انگلستان تقريباً رايگان و يا بسيار ارزان مي باشد.


ب) امکان کار در حين تحصيل و پس از اتمام تحصيل در پرتغال:
فرد مي تواند پس از اتمام تحصيل در پرتغال يا در خود کشور پرتغال و يا ساير کشورهاي اروپا و حوزه شنگن کار پيدا کرده و بدين ترتيب بتواند ويزاي تحصيلي خود را تبديل به ويزاي کاري نمايد و در نتيجه امکان اقامت دائم کشورهاي حوزه شنگن را به دست آورد. در ضمن دانشجويان در پرتغال در هر مقطع تحصيلي از حق کار برخوردار مي باشند( 10 ساعت در هفته در دوره کارشناسي، 20 ساعت در هفته در دوره کارشناسي ارشد و 30 ساعت در هفته در دوره دکترا) که مجموع درآمد حاصل از اين کار حدود 8 تا 10 يورو در هر ساعت مي باشد که اين مقدار مکفي هزينه هاي زندگي دانشجو مي باشد اما در نظر داشته باسيد که پيدا کردن کار در حين تحصيل و يا پس از آن به ميزان آشنايي فرد با زبان کشور و توانايي ها و قابليت ها شخصي او بستگي بسيار دارد.


ج) شروع سال تحصيلي در پرتغال:
در کشور پرتغال اصولاً تاريخ مشخصي براي شروع سال تحصيلي وجود ندارد و در واقع هيأت امناي هر دانشگاه مسئول تدوين تقويم دانشگاهي خود مي باشد؛ اما معمولاً سال تحصيلي از 15 اکتبر شروع شده و در 31 ژوئيه به اتمام مي رسد .
 با تمام مزايا و شرايط تحصيل در پرتغال که بيان شد، در نظر داشته باشيد که تحصيل در پرتغال بيشتر مناسب براي افرادي مي باشد که در پرتغال اقوام و و يا آشناياني دارند که شرايط زندگي در پرتغال را برايشان تسهيل نمايد، چرا که همانطور که مي دانيم کشور پرتغال نسبت به ساير کشورهاي اتجاديه اروپا نظير انگلستان و آلمان و فرانسه و اتريش و ... شرايط اقتصادي دشواري دارد و با مشکلات اقتصادي عديده اي به خصوص پس از بحران هاي سال 2008 دست و پنجه نرم مي کند و با ايجاد طرح هاي رياضت اقتصادي و افزايش بيکاري در کشور، يافتن کار در اين کشور بسيار مشکل مي باشد. هم چنين گفتني است که دانشگاه هاي پرتغال هم از رنکينگ بسيار پاييني نسبت به دانشگاه هاي برتر ساير کشورهاي اروپايي و امريکايي برخوردار مي باشند.

جهت اخذ مشاوره و راهنمایی در خصوص اخذ ویزای تحصیلی کشور پرتغال، ویزای سرمایه گذاری کشور پرتغال و... می توانید با مشاورین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس حاصل فرمائید.