معرفی کشور اسلواکی

کشور اسلواکی در اروپای مرکزی قرار دارد و محصور در خشکی است. کشورهای جمهوری چک، اوکراین، لهستان، مجارستان و اتریش همسایه های آن است . پایتخت این کشور شهر براتیسلاوا است. اسلواکی تا سال 1993 همراه با چک کشور چکسلواکی را تشکیل می داد که در ژانویه این سال از چک جدا شد و خود کشور مسقلی گردید. اسلواکی از جمله کشورهای جدا شده از اتحاد جماهیر شوروی است که هم اکنون عضو اتحادیه اروپا،پیمان شینگن، پیمان آتلانتیک شمالی و سازمان تجارت جهانی است. اسلواکی موقعیت جغرافیایی خوبی دارد و با شهر وین پایتخت کشور اتریش فاصله بسیار کمی دارد . هزینه زندگی و تحصیل در اسلواکی نیز نسبت به برخی از کشورهای اروپایی پایین تر است . بنابراین بیشترین مهاجرت به اسلواکی به صورت تحصیلی و یا به صورت مهاجرت سرمایه گذاری به اسلواکی صورت می پذیرد. . با توجه با فاصله کم این کشور با وین و هزینه زندگی پایین در اسلواکی افراد علاقه مند با اخذ ویزای سرمایه گذاری اسلواکی که عضو پیمان شنگن نیز می باشد، اقدام به ثبت شرکت و سرمایه گذاری در اسلواکی می کنند، اما در کشور اتریش زندگی می کنند  و وین را به عنوان محل اقامت خود انتخاب می کنند.

جغرافیای کشور اسلواکی

اسلواکی کشور نیمه کوهستانی است و بیشتر بخش این کشور را کوه تشکیل می دهد. آب و هوای اسلواکی معتدل و نیمه مرطوب است.

سیاست و حکومت در کشور اسلواکی

دموکراسی در اسلواکی  به صورت پارلمانی است و طبق آخرین انتخابات ریاست جمهوری در این کشور ایوان گاسپاروویچ رئیس جمهور آن است. در کشور اسلواکی رئیس دولت، نخست وزیر است و وظیفه نظارت بر کابینه را هم دارد. پارلمان اسلواکی دارای 150 کرسی است که نمایندگان آن برای مدت 4 سال انتخاب می شوند.

اقتصاد کشور اسلواکی

تولید ناخالص داخلی اسلواکی 107/6 میلیارد دلار است و نرخ بیکاری در این کشور 8/6 درصد می باشد. نرخ تورم در اسلواکی 2/7 است و 21 درصد مردم آن نیز زیر خط فقر زندگی می کنند. اقتصاد اسلواکی به صورت قابل توجهی به کشور آلمان وابسته است و محصولات صادراتی آن هم بیشتر به آلمان و بعد از آن به روسیه، اتریش، لهستان و ایتالیا صادر می شود. وابستگی اقتصاد اسلواکی به آلمان در زمینه تولید و صادرات خودرو و وسایل الکترونیکی برجسته تر است. محصولات صادراتی اسلواکی اقلامی نظیر: ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، سوخت و مواد شیمیایی می باشد. واحد پول اسلواکی یورو است. اسلواکی دارای منابع طبیعی بسیاری نظیر مس، منگنز، آهن، نمک، و زمین های کشاورزی  است و اقتصاد این کشور نیز مرهون منابع طبیعی آن است.

مردم کشور اسلواکی

جمعیت کشور اسلواکی حدود 5 میلیون نفر است و میانگین سنی آن ها 36 سال است. امید به زندگی برای زنان 79 سال و برای مردان 71 سال است.  اکثریت مردم اسلواکی مسیحی هستند. زبان رسمی این کشور اسلواکی است و 99 درصد جمعیت بالای 15 سال آن با سواد است.

برای دریافت اطلاعات و راهنمایی و مشاوره در خصوص تحصیل در اسلواکی ، سرمایه گذاری در اسلواکی و شرایط مهاجرت و زندگی در اسلواکی به مقالات مرتبط در این وب سایت مراجعه کنید و یا با مشاورین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس بگیرید.