معرفی اتریش

تحصیل در اتریش و اخذ ویزای تحصیل اتریش

معرفی دانشگاه های برتر اتریش

کار در اتریش و اخذ ویزای کاری اتریش

سرمایه گذاری در اتریش و اخذ ویزای سرمایه گذاری اتریش

هزینه های زندگی در اتریش

اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج

بررسی ادامه تحصیل و کار پزشکان در اتریش

 


 

معرفی اتریش


همواره افرادی که قصد اخذ اقامت دائم کشور اتریش و کسب تابعیت کشور اتریش را از طریق اخذ اقامت تحصیلی اتریش ، اخذ اقامت کاری اتریش ، اخذ ویزای سرمایه گذاری اتریش و دیگر راه های مهاجرت به کشور اتریش را دارند نیازمند دانستن اطلاعاتی در رابطه با   مسائل مختلف کشور اتریش  بوده اند که در مطلب زیر به آن اشاره شده است.
کشور اتریش با مساحت  ۸۳٬۸۷۱ کیلومتر متر مربع و جمعیتی حدود ۸٬۱۸۹٬۰۰۰ نفر در مرکز اروپا واقع شده است.کشور اتریش در خشکی محصور میباشد. کشور اتریش با داشتن مرز مشترک با 8 کشور یکی از کشورهایی است که بیشترین مرز مشترک را در بین کشورهای اروپایی دارا است. کشور اتریش کمی بزرگتر از اسکاتلند و کوچکتر از پرتقال است. این کشور تقریباً هم‌اندازه امارات است و از ۹ ایالت تشکیل یافته‌است. حدود ۶۰٪ این کشور را رشته کوه‌های آلپ شرقی شامل می‌شوند.

Austria1 اتریش
کشور اتریش  از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلوواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختنشتاین هم‌ مرز است.
جمعیت کشور اتریش تقریبا 8 میلیون و 200 هزار نفر می باشد . پایتخت کشور اتریش ، شهر وین (Vienna ) با 1 میلیون و 523 هزار نفر می باشد .از مهمترین شهرهای اتریش می توان به ، گراتس 227 هزار نفر ، لینتس 184 هزار نفر ، سالزبورگ 143 هزار نفر و اینسبروک 114 هزار نفر اشاره کرد . اتریش دارای کمترین جمعیت در بین کشور های اروپایی است.نیمی از مردم در شهرستان ها زندگی می کنند و تقریبا 20 در صد آن ها در وین میباشند .
کشور اتریش دارای انواع آب و هوای محلی به دلیل اختلاف ارتفاع و جنبه های دیگر است، اما اتريش از جمله مناطق آب و هوايي معتدل محسوب مي شود كه در هر فصل سال جاي مناسبي براي سفراست. شرق کشور  اتریش خشک تر از غرب آن است و به طور کلی در زمستان سردتر، در تابستان گرم تر و در عین حال مرطوب تر از نواحی آلپی است. مناطقي که بیش از 3000 متر ارتفاع دارند، در تمامی سال پوشیده از برف هستند. اتريش در منطقه معتدل و مسير آب و هوايي اروپاي ميانه كه از آب و هواي آتلانتيك و قاره اي تأثير مي پذيرد، قرار گرفته است. هر فصل سال نمايشگر دما و آب و هواي مخصوص همان فصل مي باشد. در اين منطقه بارش اندك، تابستان ها گرم و زمستان ها سرد معتدل مي باشد. در مناطق كوهستاني آب و هواي پر بارش كوه هاي آلپ وجود دارد. زمستان در اين مناطق طولاني مي باشد. در مابقي استان ها آب و هواي مخصوص اروپا (آب و هواي ميان دريا و قاره اي) ديده مي شود كه آب و هواي متاثر از آتلانتيك در جنوب و قاره اي جنوب شرقي را نيز در بر مي گيرد.

Austria2 اتریش
کشور اتریش درکل کشوری کوهستانی است ، به طوری که 75 % این کشور را رشته کوه آلپ فرا گرفته است . اتریش دارای یخچال های طبیعی زیادی نیز هست . بلندترین قله ی رشته کوههای آلپ در اتریش ، گراسگلوکنر ( Grossglockner ) با 3798 متر ارتفاع می باشد . دانوب ( Danube ) مهمترین رود کشور کشور اتریش می باشد که از مناطق شمالی این کشور می گذرد . جنگل بیش از 40 % خاک اترش را در بر گرفته است ، پوشش جنگلی در نواحی کوهستانی عمدتا درختان سوزنی برگ از قبیل کاج می باشد .
در باره تاریخ کشور اتریش میتوان گفت که پیش از سده‌های میانه، رومیان، اتریش کنونی را نوریکوم می‌نامیدند. نام اتریش از دوره شارلمانی باقی‌ماند. کشور اتریش مدتهای زیادی هویت سیاسی مستقلی نداشت و در سده‌های میانه بخشی از شاهنشاهی روم بشمار می‌رفت.
در پایان سده ۱۳ رودلف هاپسبورگ بر اتریش کنونی چیره شد و خاندان هابسبورگ از آن به بعد تا قرن بیستم میلادی بر اتریش حکومت کردند. بعد از فروپاشی شاهنشاهی روم در سال ۱۸۰۶، امپراتوری اتریش تشکیل شد. در ۱۸۶۷ امپراتوری دوگانه اتریش-مجارستان شکل گرفت که بعد از شکست نیروهای مرکزی در جنگ اول جهانی به چند بخش تقسیم شد.
در ۱۹۳۳ انگلبرت دولفوس حکومتی با گرایش‌های فاشیستی برپا کرد. در ۱۹۳۸هیتلر کشور اتریش را به آلمان ضمیمه  کرد. بعد از پایان جنگ دوم جهانی کشور  اتریش به اشغال متفقین درآمد و از ۱۹۵۵ به صورت جمهوری فعلی درآمد.
اتریش بعد از اتمام جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ تاکنون یک جمهوری فدرال است. صدر اعظم و رئیس جمهور این کشور توسط مردم انتخاب می‌شود. پس از پیروزی [انقلاب اسلامی ایران] در سال 1357 (۱۹۷۹م)، اتریش جزء اولین کشورهایی بود که دولت موقت ایران را به رسمیت شناخت
کشور اتریش از 9 ایالت تشکیل یافته است که وین پایتخت این کشور جزء این ایالتهاست .هر کدام از ایالت ها توسط یک حکومت ایالتی اداره می شود و در راس آنها شخص رئیس جمهور فدرال قرار دارد که مدت هر دوره ریاست جمهوری شش سال است. پارلمان فدرال کشور اتریش متشکل از 2 واحد است:
1. شورای ملی که در آن در حال حاضر پنج حزب : سوسیالیست، حزب مردم، حزب آزادی، سبزها، اتحاد برای آینده، این اعضا توسط مردم به مدت چهار سال انتخاب می شوند.
2 . شورای فدرال که اعضای آن توسط افراد یا ارکان های بی طرف توسط قانون بی طرفی که از سال 1956 از طرف کشور اتریش ملزم به بی طرفی است انتخاب می شوند.
کشور اتریش در ژانویه ی 1995  با برگزاری رفراندوم بین مردم به اتحادیه ی اروپا پیوست. و هم اکنون عضو کشورهای حوزه شینگن نیز میباشد.
در کشور اتریش نژاد 91 % مردم اتریش ، اتریشی ، 4 % اتباع یوگسلاوی سابق ( کروات ، اسلوونیایی ، صرب و بوسنیایی ) و 1 % نیز ترک و 1 % نیز آلمانی می باشند ، همچنین دین 73 % اتریشی ها ، کاتولیک ، 5 % پروتستان و 4 % مسلمان است . زبان رسمی اتریش ، آلمانی است ، زبان های ترکی ، صربی و کروات نیز رایج است .
واحد پول کشور اتریش ، یورو با واحد جزء ( سنت ) نام دارد . صادرات اتریش را ماشین آلات و تجهیزات ، لوازم نقلیه ی موتوری ، کاغذ و مقوا ، تولیدات فلزی ، مواد شیمیایی ، آهن و فولاد و منسوجات تشکیل می دهند .
تجارت و صنعت کشور اتریش دارای اقتصاد قوی با ماشین آلات ، محصولات وابسته به فن استخراج ، ذوب فلزات و منسوجات که از اهمیت ویژه ای برخوردار است را داراست . لازم به ذکر است توریسم هم نقش بسیار مهمی را در اقتصاد کشوراتریش  دارد. طبق آخرین آمار بانک جهانی کشور اتریش پس از کشورهای سوئیس، دانمارک، سوئد، آمریکا، آلمان و ژاپن در مکان هفتم ثروتمندترین کشورهای جهان قرار گرفته‌است.
از جاذبه های گردشگری کشور اتریش می توان به قصر شنبرون (Schönbrunn Palace ) در وین ،قصر پادشاهی هوفبورگ ( Hofburg Imperial Palace ) در وین ،کلیسای سنت استفان ( St. Stephen's Cathedral ) در وین ، قصر بلودر ( Belvedere Palace ) در وین ، خانه اپرای ملی وین ( Vienna State Opera / Wiener Staatsoper ) در وین ، ساختمان پارلمان اتریش Parliament Building ) Austrian) در وین ، قصر میرابل ( Palace of Mirabell ) در سالزبورگ و بنای یادبود موزارت ( Mozart Monument ) در وین اشاره کرد.
کشوراتریش به دلیل پر برف بودن ، شرایط بسیار مناسبی برای کوه نوردی و اسکی دارد .  کوه های آن برای افراد علاقمند به کوه و طبیعت بسیار مناسب است.  مناطق کوهستانی کشوراتریش  مکانی خوبی برای مسافرت، استراحت و پناه بردن به طبیعت از زندگی ماشینی است. ورزش اسکی  در کشور اتریش علاقمندان بسیاری دارد. این کشور به بهشت اسکی بازان معروف است.
کشور اتریش بعنوان مهد هنر موسیقی و معماری می باشد و از نظر هنری دارای دانشگاههای ممتاز می باشد که سالیانه دانشجویان بسیاری از سرتاسر دنیا در این دانشگاهها ثبت نام میکنند.
تحصیل در کشور اتریش و در دانشگاهای دولتی اتریش تقریبا رایگان میباشد ، بیشتر متقاضیانی که از ایران و سایر کشورها اقدام می کنند قصد تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش را دارند چرا که این دانشگاه ها از نظر سطح علمی بالاتر از سایر دانشگاه های اتریش می باشند و در ضمن تحصیلات تقریبا رایگان می باشد.
سیاست دانشگاه های دولتی اتریش مبنی بر فراهم آوردن شرایطی جهت تحصیلات رایگان می باشد و شهریه دانشگاه های بین ۶۰۰تا ۷۶۰یورو ترمی برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد .
هزینه متوسط برای زندگی کردن دانشجو در اتریش به طور متوسط ماهیانه ۶۰۰ -۷۰۰ یورو می باشد که بر اساس کار نیمه وقت در اتریش می توان بخشی از این هزینه را جبران کرد لازم به ذکر است دانشجویان در کلیه مقاطع اجازه کار نیمه وقت را دارند حتی می توان با مراجعه به سایت دانشگاه فرم درخواست کار خود را تکمیل نمایند.کشور اتریش برای دانشجویان خارجی قوانین جدید اشتغال به کار را وضع کرده است که از تاریخ اول جولای سال 2011 قابل اجرا است .این قوانین به دو گروه از دانشجویان اختصاص دارد ، دانشجویان گروه اول که در دوره های زبان و در نیمه اول لیسانس مشغول به تحصیل هستند می توانند در هفته 10 ساعت کار کنند. این میزان با توجه به حقوق حداقل یک فرد که حدود 7 یورو در ساعت است در ماه 280 یورو خواهد بود و برای دانشجویان گروه دوم که در دوره دوم لیسانس و فوق لیسانس مشغول به تحصیل هستند می توانند در هفته 20 ساعت کار کنند و این میزان با توجه به حقوق حداقل یک فرد که حدود 7 یورو در ساعت است در ماه 560 یورو خواهد بود.
برای اطلاعات بیشتر در باره تحصیل در کشور اتریش ، هزینهای زندگی در کشور اتریش ، ویزای تحصیلی اتریش ، ویزای کاری اتریش وسرمایه گذاری اتریش و... به مقالات مربوطه ای که در همین سایت موسسه بین المللی راد

 

وجود دارد مراجعه فرمایید.


 

تحصیل در اتریش
اقامت در اتریش و اخذ تابعیت اتریش از طریق اخذ ویزای تحصیلی اتریش همواره آرزوی بسیاری از متقاضیان و دانشجویان سراسر دنیا بوده است. راه های مختلفی جهت مهاجرت به اتریش هم چون اخذ ویزای کاری اتریش، ویزای تحصیلی اتریش وجود دارد که در این مقاله مصصم شده ایم تا ویزای تحصیلی اتریش ، شرایط اخذ ویزای تحصیلی اتریش، مزایای اقامت و تحصیل در اتریش را به تفصیل مورد بررسی قرار دهیم.
کشور اتریش واقع در اروپای غربی شرایط بسیار مناسبی را برای دانشجویان و محصلان دانشگاه های خود از جهت ارزان بودن تحصیل و موارد دیگر فراهم می نماید که در ذیل به این موراد می پردازیم.
در کشور اتریش 18 دانشگاه و تعداد 110 مؤسسه ی آموزش عالی وجود دارد که از این بین 14 مورد از دانشگاه های اتریش به تأیید وزار ت علوم ایران  و 2 مورد دیگر از مؤسسات اتریش به تأیید وزارت بهداشت کشور ایران رسیده و مدارک حاصل از تحصیل در این دانشگاه ها معتبر و ممتاز می باشند. از مزایای برجسته تحصیل در اتریش رایگان بودن تحصیل در اتریش(شهریه بسیار پایین دانشگاه ها) می باشد وهم چنین این نکته که برای تحصیل در دانشگاه های اتریش نیاز به یادگیری زبان اصلی اتریش(آلمانی) نمی باشد. و حتی پس از اخذ ویزای تحصیلی این امکان فراهم می گردد تا فرد در داخل کشور اتریش اقدام به یادگیری زبان آلمانی نماید که مدت زمان تخمینی جهت یادگیری زبان آلمانی 3 ترم می باشد . البته کیفیت بسیار بالای دانشگاه های اتریش نیز یکی دیگر از عواملی است که دانشجویان را به خود جذب میکند.
لازم به ذکر است که اخذ و ارسال نامه ی اشتغال به تحصیل و نامه ی عدم منع تحصیل برای فارغ التحصیلان جهت اخذ ویزای تحصیلی اتریش ضروری می باشد.نکته ی مهم دیکر جهت تحصیل در اتریش این می باشد که برای پذیرش در دانشگاه های اتریش قبولی در کنکور دانشگاه( سراسری یا ازاد) الزامی می باشد.
 متقاضیان رشته هایی همانند رشته های هنر،پزشکی،دارو سازی،حسابداری،مدیریت،اقتصاد و روانشناسی جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های اتریش نیازمند به گذراندن یک آزمون ورودی نیز می باشند.
مزایای تحصیل در اتریش
1-هزینه ی پایین تحصیل در اتریش بدون نیاز به ارائه ی مدرک زبان
2-امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزند زیر 17 سال
3- امکان گرفتن خوابگاه در دوره ی تحصیل(دوره ی کارشناسی بعد از 2 یا 3 ترم)
4-امکان کار قانونی پاره وقت 20 الی 30 ساعت در هفته
5- امکان ترانسفر کردن واحدهای گذرانده در دانشگاه های سرسری و آزاد و اخذ مدرک از دانشگاه های اتریش
6-امکان یادگیری زبان بعد از ورود به این کشور
7-امکان دریافت اجازه ی اقامت یکساله در اتریش بعد از اتمام تحصیل(دریافت کارت قرمز سفید قرمز)  برای یافتن کار و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار در اتریش
8-دریافت اقامت دائم این کشور پس از 2 سال اشتغال و پرداخت بیمه و مالیات
9- عدم محدودیت سنی برای پذیرش در دانشگاه های این کشور
مقاطع مختلف تحصیلی در اتریش
تحصیل در دوره لیسانس در اتریش:
دانشجویان می توانند با قبولی در کنکور سراسری و ارائه گواهی اشتغال به تحصیل جهت اخذ پذیرش تحصیل دوره کارشناسی در دانشگاه های اتریش اقدام نمایند. البته همانطور که ذکر گردید، رشته هایی مثل رشته های هنر نیازمند قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های اتریش می باشد.  لازم به ذکر است که زبان تحصیل در دانشگاه های اتریش در اکثر رشته های تحصیلی به زبان آلمانی می باشد و فرد یا باید در ایران اقدام به کسب نمره ی B2  از آزمون زبان آلمانی گردد و سپس جهت تقاضای ویزای تحصیلی اقدام نمایدو یا اینکه با پذیرش مشروط  وارد اتریش گردد و قبل از ورود به دانشگاه دوره های یادگیری زبان آلمانی را بگذراند . داشجویان در مقطع کارشناسی در کشور اتریش از حق کار 10 ساعت در هفته نیز برخوردار می باشند که درآمد حاصل از آن (8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت کار) می تواند مکفی هزینه های زندگی و تحصیل او در اتریش باشد.
تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش:
تحصیل در دوره کارشناسی ارشد هم به صورت نیمه رایگان (بسیار ارزان)می باشد. در واقع افرادی که قصد تحصل در دانشگاه های برتر اروپا را و اخذ اقامت دائم اروپا را دارند اما توانایی پرداخت هزینه های بالای کشورهایی همانند استرالیا و آمریکا و انگلستان را ندارند مناسب می باشد. بسیاری از رشته های تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می شود و افراد تنها با داشتن مدرک آزمون آیلتس می توانند جهت اخذ ویزای تحصیلی در دوره فوق لیسانس اقدام نمایند. همانطور که ذکر گردید  اگر رشته تحصیلی فرد در به زبان آلمانی ارائه گردد، امکان یادگیری زبان آلمانی قبل از شروع تحصیل در دانشگاه وجود دارد. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد از حق کار 20 ساعته برخوردار می باشند که درآمد حاصل از آن (8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت کار) می تواند مکفی هزینه های زندگی و تحصیل او در اتریش باشد.
تحصیل دوره دکترا در اتریش:
کشور اتریش همانند بسیاری از کشورهای پیشرفته که بودجه و سرمایه بسیاری برای تحصیل و آموزش افراد اختصاص می دهد، به دانشجویان مقطع دکترا توجه ویژه ای دارد. تحصیل در دوره دکترا در اتریش به دوگونه با بورسیه تحصیلی و یا بدون بورسیه صورت می پذیرد. در صورت تحصیل بدون بورسیه تحصیلی دانشجو خود ملزم به پرداخت هزینه های تحصیلی می باشد. اما در صورت تحصیل در دوره دکترا با بورس تحصیلی نه تنها دانشجو شهریه ای پرداخت نمی نماید بلکه در ازای کاری که انجام می دهد حقوقی معادل 2 هزار دلار به صورت ماهیانه به او پرداخت می شود. به همین جهت رقابت سنگینی جهت دریافت بورسیه تحصیلی دکترا در اتریش وجود دارد. زبان تحصیل در این دوره انگلیسی بوده و دانشجویان دکترا از حق کار 30 ساعت در هفته نیز برخوردار می باشند که درآمد حاصل از آن (8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت کار) می تواند مکفی هزینه های زندگی و تحصیل او در اتریش باشد.
جهت دریافت بورس تحصیلی از دانشگاه های اتریش در مقطع دکترا احراز شرایط زیر(حداقل چند مورد از آن ها) الزامی می باشد:
•    فارغ التحصیل بودن با مدرک کارشناسی ویا کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
•    اخذ مدرک آزمون آیلتس یا نمره حداقل 5/6
•    پیدا کردن یک استاد مشاور از یکی از دانشگاه ای اتریش و جلب نظر او جهت پشتیبانی تز دکترای فرد
•    داشتن تألیفاتی هم چون مقاله های بین المللی،کتاب و..
مهم ترین مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی:
- ترجمه ی رسمی مدارک دیپلم، پیش دانشگاهی، لیسانس و ریز نمرات آن ها و پانچ و تأیید آن ها توسط سفارت اتریش
- نامه از دانشگاه محل تحصیل مبنی بر عدم منع تحصیل
هزینه ی تحصیل در اتریش
هزینه ی تحصیل در اتریش بسیار پایین بوده و در هر ترم بین 380 تا750 یورو می باشد.
هزینه ی تحصیل در دوره های زبان این کشور حدود 380 یورو در هر ترم می باشد.
هزینه ی خوابگاه در اتریش حدود 350 تا 450 یورو می باشد.
هزینه تحصیلات تکمیلی در اتریش بسته به نوع دانشگاه متفاوت است ولی بیشترین مقدار شهریه 780 یورو در ماه می باشد.
هزینه ی دانشگاه های خصوصی ترمی 3 هزار تا 5 هزار یورو می باشد.از برترین دانشگاه های اتریش که با تأییدیه وزارت علوم ایران هستند میتوان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:
1.     دانشگاه وین ( ممتاز )
2.     دانشگاه گراتس ( ممتاز )
3.     دانشگاه اینسبورک ( ممتاز )
4.    دانشگاه سالزبورگ( ممتاز )
5.     دانشگاه تکنیک وین ( ممتاز )
6.    دانشگاه تکنیک گراتس ( ممتاز )
7.     دانشگاه لوین ( ممتاز )
8.    دانشگاه بوکو وین ( ممتاز )
9.    دانشگاه دامپزشکی وین ( ممتاز )
10.   دانشگاه اقتصاد و تجارت وین ( ممتاز )
11.  دانشگاه لینز ( ممتاز )
12.   دانشگاه کلاگینفورت ( ممتاز )برای اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت به اتریش و اخذ پذیرش تحصیلی رایگان و ویزای تحصیلی با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس برقرار نمایید.

معرفی دانشگاه های برتر اتریش 


کشور اتریش به واسطه داشتن مراکز دانشگاهی معتبر و همینطور تحصیل رایگان(همراه با بورس تحصیلی ) در این کشور  همواره دانشجویان بسیاری را برای مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی ( ویزای دانشجویی )  به خود جلب میکند . در این نوشتار مصمم هستیم که دانشگاه های برتر اتریش را معرفی نماییم و در مورد هر کدام از دانشگاه ها توضیح مختصری ارائه نماییم.


دانشگاه وین (University of Vienna )

Vienna اتریش
دانشگاه وین در شهر وین واقع شده است و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا میباشد . این دانشگاه در سال 1365 توسط دوک رودلف چهارم بنیانگذاری شد . دانشگاه وین دارای 15 دانشکده (دانشکده الهیات کاتولیک ، دانشکده الهیات پروتستان ، دانشکده حقوق ،  دانشکده کسب و کار، اقتصاد و آمار، دانشکده علوم کامپیوتر، دانشکده فلسفه و آموزش و پرورش ، دانشکده مطالعات تاریخی و فرهنگی ،  دانشکده مطالعات زبانشناسانه و فرهنگی ، دانشکده روانشناسی ، دانشکده علوم اجتماعی ، دانشکده ریاضی ، دانشکده فیزیک ، دانشکده شیمی ، دانشکده علوم زمین، جغرافیا و نجوم ، دانشکده علوم زندگی ) میباشد. در این دانشگاه رشته های مقطع لیسانس به زبان آلمانی ارایه میشود ولی در مقطع فوق لیسانس و دکتری رشته هایی وجود دارند که به زبان انگلیسی نیز ارائه میشود. این دانشگاه در حدود 90000 دانشجو مشغول به تحصیل دارد .


دانشگاه تکنیک وین (Technische Universität Wien ) 
دانشگاه تکنیک وین یا دانشگاه فنی وین  TUدر سال ۱۸۱۵ میلادی میلادی و در ابتدا با نام انستیتو پلی‌تکنیک امپراتوری-پادشاهی ودر سال ۱۸۷۲ نام آن به مدرسه عالی فنی (Technische Hochschule) تغییر یافت و در سال ۱۹۰۲ نخستین مدرک دکترا در آن اهدا شد. نام کنونی این دانشگاه یعنی «دانشگاه فنی وین»، از سال ۱۹۷۵ برای آن به کار می‌رود.  این دانشگاه در شهر وین قرار گرفته است . دانشگاه تکنیک وین دارای 8 دانشکده ( دانشکده شهرسازی و معماری ، دانشکده مهندسی عمران ، دانشکده مهندسی مکانیک ، دانشکده مهندسی برق و فن آوری اطلاعات ، دانشکده ریاضی ، دانشکده فیزیک ، دانشکده مهندسی شیمی و دانشکده علوم رایانه ) میباشد . در این دانشگاه در هر سه مقطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری رشته های بسیار متنوعی را ارایه میدهد.


دانشگاه گراتس (University of Graz )
دانشگاه گراتس، در سال 1585  میلادی در شهر گراتس تاسیس شده است ،دانشگاه گراتس دومین و قدیمی ترین دانشگاه کشور اتریش و یکی از بزرگترین دانشگاهها در جهان میباشد . دانشگاه گراتس دارای  دانشکده الهیات کاتولیک ، دانشکده حقوق ، دانشکده کسب و کار، دانشکده هنر و علوم انسانی ، دانشکده علوم طبیعی ، دانشکده علوم محیط زیستی ، میباشد . دانشگاه گراتس در سال  2015 میلادی دارای 32000 دانشجو میباشد .


دانشگاه سالزبورگ (University of Salzburg ) 
دانشگاه سالزبورگ  اتریش در سال 1622 توسط شاهزاده اسقف اعظم پاریس (فرانسه) به نام Lodron تاسیس شد ه است .دانشگاه سالزبورگ در شهر سالزبورگ واقع شده است این شهر از جمله شهرهای زیبای جهان میباشد که آمیخته ای از مدرنیته و سنت میباشد . این شهر زادگاه موزارت آهنگساز معروف اتریشی هست . چشم اندازهای زیبای سالزبورگ  و محیط آرام این شهر و کیفیت بالای دانشگاه سالزبورگ  بسیاری از دانشجویان را به خود جذب کرده است . دانشگاه سالزبورگ متشکل از 4 دانشکده ( دانشکده الهیات ، دانشکده حقوق ، دانشکده علوم فرهنگی و اجتماعی و دانشکده علوم طبیعی )  میباشد . در دانشگاه سالزبورگ در طول هر سال تحصیلی 5600 دوره تحصیلی در مقطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکتری ارائه میشود . در سال 2015 میلادی دانشگاه سالزبورگ در حدود 18000 دانشجو داشته است . 


دانشگاه پزشکی وین (Medical University of Vienna ) :
دانشگاه پزشکی وین یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اتریش و جهان است و بیش از 650 سال قدمت دارد . دانشگاه پزشکی وین در سال 1365 میلادی در شهر وین پایتخت اتریش تاسیس شد . دانشگاه پزشکی وین امروزه در رشته های مختلفی در مقاطع مختلف به دانشجویان دوره هایی ارایه میدهد. این دانشگاه ( دانشگاه پزشکی وین ) در رشته های پزشکی و دندانپزشکی رشته هایی را ارائه میدهد .


دانشگاه اینسبورگ (University of Innsbruck )
دانشگاه اینسبورگ اتریش سال 1669  و در شهر اینسبورگ تاسیس شده است شهر اینسبورگ در غرب اتریش قرار دارد و بزرگترین و مهم ترین موسسه پژوهشی و آموزشی در غرب اتریش است، دانشگاه اینسبورگ دارای 16 دانشکده ( دانشکده معماری ، دانشکده زیست شناسی ، دانشکده شیمی و داروسازی ، دانشکده اقتصاد و آمار ، دانشکده آموزش و پرورش ، دانشکده علوم و مهندسی ، دانشکده علوم جوی و جغرافیا ، دانشکده علوم انسانی و فلسفه و تاریخ ، دانشکده علوم انسانی و زبان و ادبیات ، دانشکده حقوق ، دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر و فیزیک ، دانشکده روان شناسی و علوم ورزشی ، دانشکده مدیریت ، دانشکده الهیات کاتولیک ، مدرسه آموزش و پرورش و مدرسه علوم سیاسی و جامعه شناسی ) میباشد که رشته های متنوعی را در هر سه مقطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکتری ارائه میدهد . در سال 2015 میلادی این دانشگاه 28000 دانشجو مشغول به تحصیل دارد .


دانشگاه منابع طبیعی و علوم زیستی وین (University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna)
دانشگاه منابع طبیعی و علوم زیستی وین که در اختصار دانشگاه بکو گفته میشود در شهر وین و در سال 1872 میلادی تاسیس شده است . دانشگاه بکو در سال 2015 میلادی بالغ بر 10000 دانشجو در رشته مختلف و سطوح تحصیلی مختلف دارد. از عنوان رشته های برجسته این دانشگاه میتوان به رشته های علوم جنگلداری و چوب ، مدیریت آب ، کشاورزی ، شیمی مواد غذایی و بیوتکنولوژی ، مدیریت منابع طبیعی و مهندسی محیط زیست ، طراحی فضای سبز و مدیریت منابع و محیط زیست اشاره نمود .

برای مشاوره بیشتر در زمینه تحصیل در اتریش با مشاورین موسسه بین المللی راد

 

تماس بگیرید.

 

ویزای کاری اتریش


اقامت در اتریش و اخذ تابعیت اتریش از طریق اخذ ویزای کاری اتریش همواره آرزوی بسیاری از متقاضیان و مردم سراسر دنیا بوده است. راه های مختلفی جهت مهاجرت به اتریش هم چون اخذ ویزای کاری اتریش، ویزای تحصیلی اتریش وجود دارد که در این مقاله قصد داریم تا ویزای کاری اتریش ، شرایط اخذ ویزای کاری اتریش، مزایای اقامت و کار در اتریش و موانع و مشکلات ویزای کاری اتریش را به تفصیل بررسی نماییم.
کشور اتریش هفتمین کشور ثروتمند دنیا می باشد که طبق مؤسسات آمار جهانی در سال های 2011 و 2012 مقام اول دنیا را از لحاظ کیفیت زندگی و امنیت و استاندارادهای زندگی کسب نموده است. همانطور که می دانیم کشور اتریش مهد هنر و فرهنگ و موسیقی دنیا می باشد، اتریش در قلب اروپا واقع گردیده  و طبیعت زیبا ،توریسم را به یکی از منابع اصلی درآمد این کشور تبدیل گردانیده است. کشور اتریش  کشوری دارای اقتصادی توسعه یافته می باشد که توسعه و گسترش صنایع کوچک و متوسط از اولویت های برنامه ریزی های اقتصادی اتریش محسوب می گردد. به همین جهت هم کشور اتریش با هدف رسیدن به اقتصاد رقابتی و جذب سرمایه گذاری، برنامه اصلاحات اقتصادی را در پیش گرفته است. با توجه به وضعیت اقتصادی اتریش وضعیت کار ی در این کشور هم از لحاظ فرصت های شغلی و هم به لحاظ تجارت و سرمایه گذاری بسیار مناسب می باشد. اتریش از چند سال گذشته اقدام به جذب مهاجرین خارجی و نیروی کار با توانائی های بالا و سوابق کاری بالا نموده است.
به طور کلی چند روش برای اخذ ویزای کار ی اتریش و به دست آورن تابعیت اتریش وجود دارد:

روش اول:
 از طریق داشتن یک پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرما دراتریش می باشد . این نوع ویزا به افراد خارج از اتحادیه اروپا اجازه کار و اقامت موقت (کم تر از یک سال) را می دهد. روش کار بدین صورت می باشد که پس این که کارفرما ی یک شرکت معتبر در داخل کشوراتریش شغل مورد نیاز شرکت خود را آگهی نمود و پس از طی بازه زمانی 3 ماه متقاضی برای آن شغل از داخل کشور اتریش پیدا نشد،  کارفرما این آگهی را در سطح اتحادیه اروپا انتشار می نماید و اگر در اتحادیه اروپا شخص مورد نظر پیدا نشد ؛ در این مرحله است که کارفرما اجازه می یابد که نیروی کار خود را از خارج از اتحادیه اروپا جذب نماید. بنابراین از شرایط اخذ این ویزا داشتن یک پیشنهاد شغلی و دعوت نامه از سوی کارفرما که دارای یک شرکت معتبر در اتریش باشد الزامی است. هم چنین فرد متقاضی نیز باید داری مدرک حداقل لیسانس باشد. این پروسه حدود 2 تا 9 ماه زمانبه طول می انجامد که پس از ورود به اتریش و 3 سال اشتغال و اقامت در اتریش همراه با پرداخت مالیات فرد می تواند درخواست خود را اقامت دائم اتریش را ارسال نماید.
همانطور که مشهود است اخذ ویزای کاراز طریق در اتریش بسیار سخت می باشد . به خصوص که با وجود رکود اقتصادی در برخی از کشورهای اروپایی از جمله اسپانیا و یونان،  متقاضیان این کشورها نیز در اولویت برای کار در اتریش قرار دارند. بنابراین اعضای اتحادیه اروپا، دانشجویان فارغ التحصیل در اروپا، پناهندگان اروپا که مجوز کار دارند، متقاضی این شغل آگهی شده می باشند و شانس آن ها برای دریافت ویزای کاری اتریش همواره بیشتر است.

روش دوم:  
روش ویزای کار از طریق تخصص(Skill worker) می باشد که هم اکنون در کشورهایی همانند کانادا و استرالیا و دانمارک وجود دارد.این روش بدین گونه می باشد که فرد با دریافت حداقل 70 امتیاز از 100 امتیاز اجازه اقامت موقت 6 ماهه برای یافتن کار در اتریش را می یابد. پس از یافتن کار و قرداد بستن با کارفرما مدارک فرد جهت صدور اجازه کار به اداره کار مربوطه فرستاده می شود که پس از مؤافقت این اداره کارت اقامت(Red-white-Red Card) صادر می گردد و فرد می تواند همراه خانواده خود به اتریش مهاجرت نماید.
متقاضیان برای جست و جو و یافتن کار در اتریش باید دارای مدارک و شرایط زیر باشند:

مدارک تحصیلی (حداقل لیسانس)
حقوق سالیانه بالا
انجام امور تحقیقاتی
داشتن لوح تقدی کاری و یا تحصیلی
داشتن ثبت اختراع
داشتن سوابق شغلی یا امور مدیریتی
مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
تحصیل در اتریش
سن 24-25 سال

کل این موراد دارای امتیاز 100 می باشد که فرد بایستی حداقل 70 امتیاز را از این 100 امتیاز کسب کند

سیستم امتیاز دهی جهت اخذ ویزای کاری اتریش:

فاکتور اول:وضعیت تحصیلی که حداکثر دارای 40 امتیاز می باشد. بدین صورت:
مدرک لیسانس تا فوق لیسانس: 20 امتیاز
رشته های فنی و کامپیوتر و زیر مجموعه های رشته های علوم طبیعی: 30 امتیاز
مدرک دکترا:40 امتیاز
حقوق سالیانه بالا و داشتن ثبت اختراع( یا لوح تقدیر) و کارهای تحقیقاتی : هرکدام 20 امتیاز جداگانه
فاکتور دوم:وضعیت شغلی که حداکثر امتیاز آن 20 می باشد. بدین صورت:
سوابق کاری و کارهای مدیریتی: 2 امتیاز در ازای هر سال
داشتن سابقه کاری 6 ماهه در اتریش: 10 امتیاز
فاکتور سوم: وضعیت مدرک زبان که حداکثر دارای امتیاز 10 می باشد.بدین صورت:
مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی: 5 تا 10 امتیاز (بستگی به نمره آزمون دارد)
 فاکتور چهارم: وضعیت سنی با حداکثر 20 امتیاز بدین صورت:
سن تا 35 سال: 20 امتیاز
سنت تا 40 سال : 15 امتیاز
سن تا 45 سال: 10 امتیاز
فاکتور پنجم: وضعیت تحصیلی در اتریش که حداکثر داری 10 امتیار می باشد
مدرک تحصیلی ابتدایی در اتریش: 5 امتیاز
داشتن مدرک تحصیلی لیسانس یا فوق لیسانس در اتریش: 10 امتیاز

گفتنی است که  مدت زمان لازم از هنگام ارسال مدارک به سفارت اتریش تا دریافت ویزای کاری اتریش 2 تا 4 ماه می باشد.

به طور کلی با توجه به این شرایط می توان گفت که بهترین راه جهت اخذ ویزای کاری اتریش و اقامت دراتریش اقدام به اخذ ویزای تحصیلی در اتریش و یا ویزای تحصیل در دیگر کشورهای اروپا می باشد که فرد در هنگام تحصیل و یا بعد از پایان آن و با فارغ اتحصیلی از دانشگاه های اتریش و یا اروپا با یافتن یک کارفرما  می تواند برای دریافت اجازه کار در اتریش اقدام نماید که بدیهی است که در این حالت شانس او برای کار در اتریش و اقامت دائم در اتریش بسیار بالا می باشد. توجه داشته باشی که اجازه کار موقت  هم در حین تحصیل در اتریش وجود دارد

 

.

 

ویزای سرمایه گذاری اتریش


بسیاری از کشورهای دنیا برای شکوفائی و رونق اقتصادی خود در برابر اهدا سرمایه به آن کشور و سرمایه گذاری در آن، اقدام به اعطای تابعیت و اقامت برای شخص سرمایه گذار می نمایند. برنامه اعطای پاسپورت واقامت اتریش در برابر سرمایه گذاری هم اکنون در کشور اتریش وجود دارد.
کشور اتریش کشوری با اقتصاد توسعه یافته و با شرایط پایدار، دارای پیش زمینه های مناسبی برای تحقیق و توسعه می باشد که به دلیل استانداردهای بالای زندگی، اتریش از جمله کشورهای مطرح در این زمینه می باشد.


دریافت اقامت اتریش دارای راه های مختلفی می باشد:

خرید ملک و مستغلات و یا تأسیس شرکت در اتریش
اخذ تابعیت اتریش از طریق سرمایه گذاری کاملاً قانونی بوده و طبق قانون مصوب مجلس کشور اتریش برای اخذ تابعیت کشور اتریش باید از طریق اهدا سرمایه به اقتصاد اتریش کمک نمود.نوع سرمایه گذرای توسط دولت، پرداخت نقدی به پروژهای تعیین شده توسط دولت می باشد و امکان پرداخت غیر نقدی وجود ندارد. هم چنین لازم به ذکر است که منبع تهیه سرمایه فرد جهت دریافت پاسپورت و تابعیت اتریش باید کاملاً مشخص و قانونی باشد و از راه هایی نظیر: فروش ملک،ارث، پس انداز و تجارت و .. حاصل شده باشد و بنابراین سرمایه نباید از طرق غیر قانونی حاصل شده باشد. حداقل سرمایه لازم 3 میلیون یورو می باشد که البته در صورت رد تابعیت فرد تمام 3 میلیون یورو به فرد استرداد خواهد شد.این مبلغ واریزی در ان حساب (حساب تضمین شده دولت) مسدود می گردد و هیچ کس حق برداشت و استفاده از آن را ندارد تا زمانی که پرونده ی شخص به سرانجام برسد و با صدور تابعیت و پاسپورت  برای فرد مبلغ مذکور جهت استفاده در پروژه های دولتی باز می شود. در صورت رد شدن تابعیت فرد مبلغ مذکور برای براشت شخصی سرمایه گذار آزاد و به شخص مسترد می شود. مدت زمان پیش بینی شده برای این پروسه در شرایط عادی حدود 4 تا 12 ماه خواهد بود. پس از دریافت پاسپورت اتریش فرد اجازه زندگی در اتریش را برای همیشه به عنوان یک شهروند اتریشی خواهد داشت و از حق تصیل در اتریش و کار در اتریش و و هر نوع فعالیت تجاری و حق خرید و فروش ملک ومتعلقات قانونی دیگر را خواهد داشت.
ثبت شرکت در اتریش:
از جمله روش های مهم سرمایه گذاری در اتریش ثبت شرکت دراتریش می باشد:
در این روش فرد می باید از طریق یک کشور ثالث وارد اتریش گرددو در اتریش اقدام به ثبت شرکت می نماید بعد از به ثبت رسیدن شرکت، سرمایه گذاری بایستی یک طرح توجیهی به دولت ارائه نماید که که در صورت موافقت دولت با این طرح توجیهی فرد بایستی سرمایه اش را به تناسب وارد اتریش نماید و تجارت خود را آغاز کند. در طی بازه زمانی 5 ساله سرمایه گذار با اثبات پرداخت مالیات و پرداخت حقوق و بیمه برای کارمندانش می تواند اقامت موقت  خود را تبدیل به اقامت دائم گرداند. ثبت شرکت در اتریش هم اقامت این کشور را و هم در آمد بالایی ار در اختیار سرمایه گذار قرار می دهد.
تشکیلات شرکتی:
•    شرکت با مسئولیت محدود
•    شرکت سهامی خاص
•    شرکت مطابق با قوانین اتحادیه اروپا
یکی از انواع معممول ثبت شرکت دراتریش شرکت با مسئولیت محدود می باشد.
معمولاً شرکت های با مسئولیت محدود و یا شرکت های سهامی خاص مشمول قوانین مالیاتی می گردند که طبق این قوانین سود شرکت ها با نرخ مالیات 25% به طور یکسان مشمول پرداخت مالیات می شوند. در واقع از سال 2005 با کاهش میزان مالیات از 34 درصد به 25 درصد در کشور اتریش ، این کشور بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران خارجی قرار گرفته است. و قوانین مالیاتی اتریش با قوانین کشورهای اروپای شرقی مثل اسلواکی و ومجارستان و لهستان که دارای کمترین میزان مالیات می باشند، یکسان گردیده است

 

.

 

هزینه های زندگی در اتریش


از جمله مسائلی که همواره جزو دغدغه های افرادی است که قصد مهاجرت و اقامت تحصیلی اتریش ، مهاجرت و اقامت کاری اتریش و یا اقامت درهر کشور دیگری و به هر نحوی از اقامت را  دارند ، هزینه های زندگی و اقامت در کشور مقصد میباشد. در مطلب پیش رو میخواهیم یک پیش بینی جامع و شامل از هزینه های زندگی در کشور اتریش را بیان کنیم تا افرادی که علاقه مند به مهاجرت تحصیلی به اتریش و یا مهاجرت کاری به اتریش و یا اخذ اقامت دائم اتریش هستند بتوانند نسبت به هزینه های کلی و جاری خویش در کشور اتریش دیدی نسبتا کامل پیدا نمایند.
کشور اتریش یکی از مرفه ترین و پیشترفته ترین کشورهای اروپا و جهان است و از نظر هزینه های زندگی در رتبه 21 ام کشورهای  دارای هزینه های مناسب زندگی قرار دارد . بدین مفهوم که با توجه به امکانات وسیع و میزان درآمد افراد در کشور اتریش هزینه های زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی که در این سطح قرار دارند بسیار کمتر میباشند.
کشور اتریش به عنوان یکی از محکم ترین و با ثبات ترین اقتصادها در میان کشورهای اروپایی  و حوزه شینگن دارای نرخ تورم 0.5 درصد و درصد بیکاری پایین میباشد. همچنین کشور اتریش هفتمین کشور ثروتمند جهان با هزینه های زندگی پایین به حساب می آید.
میتوان هزینه های متوسط در کشور اتریش را به موارد زیر تقسیم کرد و هر کدام را به صورت میانگین بیان کرد.
هزینه مسکن : هزینه مسکن بستگی به محل اقامت شما دارد بدین مفهوم که هزینه خوابگاه دانشجویی نسبت به آپارتمان کمتر میباشد و غالب دانشجویان از خوابگاه دانشجویی استفاده میکنند. هزینه های خوابگاه به طور میانگین بین 300 تا 450 یورو به صورت ماهیانه میباشد . و در صورتیکه شخص آپارتمان اجاره نماید می بایستی مبلغی در حدود 500 تا 900 یورو را ( این مبلغ نسبت به متراژ آپارتمان و محل آن متفاوت است ) میباشد.
هزینه خوراک :هزینه خوراک در اتریش بین 200 تا 300 یورو به صورت ماهیانه میباشد.
هزینه های جاری مانند هزینه برق و گاز و هزینه اشتراک تلویزیون و اینترنت در حدود 100 تا 150 یورو
هزینه حمل ونقل بین 100 تا 150 یورو که البته دانشجویان دارای تخفیف در قیمت هزینه های حمل و نقل میباشند.
به طور کلی میتوان گفت که هزینه هر فرد در اتریش به صورت ماهیانه بین 800 تا 1000 یورو میباشد . البته این هزینه به سبک زندگی افراد بستگی دارد بسیاری از دانشجویان با هزینه هایی کمتر از این مقدار نیز میتوانند به راحتی زندگی نمایند.
این هزینه برای خانواده ها که تعداد افراد بیشتر است 2 یا 3 برابر نمیشود بلکه برای هر فرد در خانواده ماهیانه در حدود 500 یورو هزینه اضافه میشود.


برای اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل رایگان در اروپا و اخذ ویزای تحصیلی اروپا و سایر شرایط مهاجرت با مشاورین موسسه بین المللی راد

 

در تماس باشید.

 

 

اخذ اقامت  اتریش از طریق ازدواج


برای مهاجرت و اقامت اتریش روشهای مختلفی وجود دارد از جمله تحصیل در اتریش که به صورت رایگان در اتریش است  و کار در اتریش و...میباشد. ولی یکی دیگر از طرقی که وجود دارد و از آن برای اخذ اقامت اتریش میتوان یاد کرد ازدواج با یک شهروند اتریشی میباشد.
کشور اتریش هم مانند اکثر کشورهای اروپایی در صورت ازدواج یکی از شهروندان خود با اتباع خارجی به همسر شهروند خود اقامت اتریش را اعطا میکند .
طبق قانون تابعیت ازدواج در کشور اتریش در صورتیکه زن یا مرد اتریشی جدا از جنسیت فرد بایکی از اتباع خارجی ازدواج کند هیچ محدودیتی در مورد دادن اقامت به زوج یا زوجه ندارد ؛ البته اقامتی که اخذ میشود اقامت دائم نمیباشد و برای اخذ اقامت دائم از طریق ازدواج در اتریش باید حدود 5 یا 6 سال از زندگی مشترک زوجین سپری شده باشد تا اشخاص بتوانند برای اقامت دائم و اخذ گذرنامه از کشور اتریش اقدام کنند .
 نکته بسیار مهم این است که ازدواج انجام شده نباید سوری باشد و زوج و زوجه باید ثابت نمایند که ازدواج به صورت واقعی بوده و آنها زندگی مشترکی خواهند داشت .
بدیهی است که برای دریافت ویزا باید مدارکی به سفارت ارائه شود که مدارک هویتی جزو این مدارک میباشد .
و مدارکی که دال بر حقیقی بودن ازدواج میباشد نیز حتما باید به سفارت ارائه شود.
لازم به ذکر میباشد که زمانی که شخص با ویزای ازدواج وارد اتریش میشود از تمام مزایای یک شهروند مانند تحصیل رایگان و اجازه کار برخوردار میباشد .
طبیعتا برای دریافت این ویزا  باید پرونده به طور صحیح و با آگاهی کامل ارائه شود تا پروسه به خوبی پیش رود . و مدارک ارائه شده به طور صحیح و کامل و با جزییات ارایه گردد.
در صورتیکه در مورد اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج و ارائه پرونده خود نیاز به مشاوره بیشتر داشتید میتوانید با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره و راهنمایی های آنها بهره مند شوید

 

.بررسی ادامه تحصیل و کار پزشکان در اتریش


همان طور که میدانید اتریش یکی از کشورهایی میباشد که بسیاری از افراد علاقه مند مهاجرت به آن هستند . مهاجرت به اتریش نزد پزشکان نیز محبوب است . بسیاری از پزشکان برای ادامه تحصیل کشور اتریش را انتخاب میکنند ، ادامه تحصیل پزشکان در اتریش بیشتر برای دوره های PhD  میباشد . زیرا دوره های به زبان انگلیسی برگزار میشود که این خود مزیت بزرگی است و همچنین این دوره ها 3 ساله میباشد . بنابراین پزشکان در طول 3 سال نه تنها مدرک PhD  دریافت میکنند بلکه میتوانند در کلاسهای زبان آلمانی نیز شرکت کنند و هنگامی که از نظر تسلط به زبان آلمانی به حد قابل قبولی رسیدند میتوانند در امتحان معادل سازی مدرک خود شرکت کنند و به عنوان یک پزشک بتوانند مشغول کار شوند . لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در دروه های PhD  در اتریش بسیار اندک هست (750 یورو در هر ترم ) و دانشجویان در هنگام تحصیل اجازه کار 30 ساعت در هفته را نیز دارند. که بسیاری از دانشجویان جذب کارهای تحقیقاتی یا کار در بیمارستانها میشوند.
در سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز وضعیت ادامه تحصیل و کار برای پزشکان به صورتی است که علاوه بر این که تسلط به زبان آن کشور الزامی میباشد،  بلکه باید مدارکی که دال بر معادل سازی مدارک پزشکی میباشد را نیز اخذ نمود تا بتوان اجازه ادامه تحصیل و طبابت در آن کشور را دریافت نمود . بنابراین به نظر میرسد که شاید بهترین گزینه برای مهاجرت پزشکان کشور اتریش باشد علل ارجحیت کشور اتریش برای  مهاجرت پزشکان میتوان به موارد زیر اشاره نمود.
1-  در اتریش همزمان با تحصیل دوره PhD   میتوان به راحتی زبان آلمانی را آموخت ( با توجه به این که آموزش زبان در محیط بسیار ساده تر و سهل تر میباشد .)
 2-  امتحاناتی که برای معادل سازی مدرک انجام میشود امتحانات دشواری نمیباشد و عمدتا منوط به برقراری ارتباط با بیمار میباشد.
3-علاوه بر موارد ذکر شده تحصیل رایگان و هزینه های زندگی پایین در اتریش عامل دیگری میباشد که این گزینه را مناسب جلوه میدهد و با توجه به اجازه کار دانشجویان و عملا دریافت حقوق توسط دانشجویان باعث شده بسیاری از پزشکان کشور اتریش را برای ادامه تحصیل و مهاجرت انتخاب نمایند.

 

>